Середнянський замок – українські шляхи легендарних тамплієрів: Украина, Мукачево, Ужгород, замки України, середнянський замок, Карпати, історія України, екскурсії Україна,

Главная / Блоги / Середнянський замок – українські шляхи легендарних тамплієрів
RSS-канал, экспорт блогов
Якщо зійти зі старої дороги, що була єдиною колись між Ужгородом і Мукачевим, за мостом через річку Веля, та трохи пройти по її лівому березі, за течією, через гущавину  дерев та кущів, відкривається вид на руїни замкової башти (все що залишилося від Середнянського замку).

З весни цього року орієнтиром, за яким споруду точно не прогавиш, став величезний (6 на 4 метри) державний прапор, який на високому флагштоці підняли над замком на честь 70-річчя Карпатської України. Та, на жаль, тим турбота про історичний об’єкт, який сулив чималий інтерес туристів, наразі й обмежилась. А здавалося б, не використати масовий інтерес публіки у корисних для селища цілях було неможливо. Будемо відверті – пересічний турист ще не доріс до того, аби просто захоплюватись мальовничими руїнами, попередньо довідавшись про їхню історію. Самоцінність таких об’єктів розуміється хіба що фахівцями, насамперед, істориками. Широкому ж загалу подавай „родзинку” – розкручену легенду чи міф, тоді він готовий „відмітитись” біля пам’ятки і звітуватись потім перед родичами та друзями фотосесією із серії „і я там був”. Можливо, тому чимало цікавих об’єктів Закарпаття для туристів (та й місцевого люду) залишається непізнаними – бо інтерес перебирають на себе давно відомі пам’ятки на кшталт „Паланку”, санаторію „Карпати” чи Ужгородського замку.

Аби явити світові інші, не менш цікаві об’єкти, доводиться докладати чималих зусиль, і робиться це силами окремих ентузіастів (як у випадках із Невицьким замком та його хоронителем Олександром Дзембасом чи замком „Сент-Міклош” у Чинадієві, відродженим художником Йосипом Бартошем – тоді як держава для відродження, збереження та популяризації власної історичної спадщини докладає мінімум зусиль. На цьому тлі Середньому неочікувано пощастило. Допоміг йому... письменник Ден Браун та його нашумілий, для декого – скандальний, спекулятивний, а для когось взагалі єретичний твір „Код да Вінчи” та послідуюча його екранізація. Завдяки книзі та фільму широкі маси раптом проявили інтерес до тамплієрів – ордену християнських ченців-воїнів, заснованого у 1119 році, після першого хрестового походу, та відлученого від церкви Папою Климентієм V у XIV столітті. Орден пішов у підпілля, але ще довго нагадував про себе, йому приписували величезні приховані багатства та таємні знання, які приховувала від народу реакційна церква.

У розпалі „код-да-вінчі-манії” українські фанати дізналися, що оборонна вежа у закарпатському Середньому збудована саме тамплієрами – і почалося як не паломництво, то принаймні масове відвідування будівлі. ЗМІ, від серйозних газет до українського видання „Плейбою”, зарясніли „сенсаційними” матеріалами про досі маловідоме селище, і навіть цього року, коли інтерес до загадок Дена Брауна вже значно схлинув, в одному з інтернет-рейтингів типу „10 найцікавіших пам’яток України” десь посередині списку стояв Середнянський замок, і саме у зв’язку з тамплієрами.

Замок, точніше – замкова башта, дійсно має відношення до загадкового християнського ордену. Лицарі-ченці, які зовсім не цуралися підприємницької діяльності, за часів своєї могутності вибороли собі привілею торгувати солотвинською сіллю. На дорозі від солотвинських копалень до європейських базарів вони вибудували мережу укріплень для оборони „соляного шляху” від лихих людей, та збирання мита. Одним із таких укріплень і стала башта типу „донжон” у Середньому, зведена у 13 столітті. Згідно енциклопедії „Замки Підкарпатської Руси”, це була вежа висотою 20 метрів, площею 18.6 м * 16.5 м, із товщиною стін понад 2 метри. Споруда наслідувала ще давньоримські сторожові вежі на Рейні та Дунаї. Окрім власне вежі, існувала також подвійна кругова захисна система валів та ровів із водою, а ще її оточував кам’яний мур із циліндричними баштами. Певно, з натяжкою цей оборонний комплекс можна назвати й замком, хоча у класичному розумінні це невірно. Вежа була призначена як для дозору над шляхом, так і для нетривалої оборони. Всередині споруда розділялася дерев’яними перегородками на три яруси, із драбинами, сходами і міцною середньовічною „столяркою”.

Спочатку донджон Середняцького замка був триярусним з балковим міжповерховим перекриттям. Кладка стін вежі бутова. Для більшої міцності роги вежі з зовнішньої сторони виложені кам'яними квадрами, а стіни з двох сторін акуратно облицьовані камнями, що не тільки підсилює міцність стін вежі, але і значно зм'якшує строгість будівлі. Висота вежі досягла 20м., а товщина стін-2,6м. Вхід у вежу-донжон з метою безпеки був розміщений на рівні другого ярусу по центрі східної стіни. До нього вели з вулиці дерев'яні сходинки, які у випадку небезпеки можна було легко забрати чи спалити. Другий ярус створювали три приміщення. В одному з цих приміщень були сходинки, які вели на третій ярус. Перекриття між другим і третім ярусом плоске на дерев'яних балках. Стіни третього ярусу збереглися фрагментарно. З другого поверху ще одні білокамінні гвинтові кручені сходинки, фрагменти яких виявлені під час недавніх археологічних робіт, вели на перший ярус. Перший ярус створювало два приміщення - "східне" та "західне ", розміри яких 11,2Х6 м. Посередині поділяючої стіни, товщина якої 1,3м, є проріз для дверей шириною 80 см. Недалеко від дверей у підлозі "східного" приміщення видно яму (закидану каменями). Напевно це був колодязь. Напроти ями зберігся квадратної форми фундамент, який прилягає до східної стіни вежі. На фундаменті стояло циліндричної форми невелике спорудження, від якого збереглася частина стіни, складена з каменю плиткової форми невеликих розмірів. Зараз уже важко визначити призначення цього спорудження. Як правило, перший поверх романської вежі був слабко освітлений, тому тут розміщалися комори, арсенал зброї та в'язниця.

Замок захищався двома оборонними лініями. Перша оборонна лінія була дерев'яної , так називаємий "паланок". За нею проходило подвійне кільце валів і ровів, заповнених водою. Біля останнього вала піднімалася кам'яна стіна товщиною 1 м. з чотирма кутовими вежами, яка оточувала на відстані 17 м. від донжона замковий двір. У тихий замковий дворик можна було потрапити через прохід, який знаходився в південно-західній частині фортечної стіни. Частина дороги, яка вела безпосередньо до фортечного двору, добре проглядалася з вікон південної та західної стін замку, тому ворогові нелегко було потрапити до фортечного двору непоміченим . Головна роль у системі оборони Середняцького замка приділялася західній та південній стінам, з яких контролювалося вхід у двір замка. У цих стінах і найбільше вікон-бійниць. У західній стіні п'ять таких вікон, які розміщені двома горизонтальними рядами. У південної стін - чотири вікна-бійниць з арковим завершенням. У подвійної стіни - три вікна такого ж завершення. З внутрішньої сторони коло стін між вікнами проходив настил, який дозволяв захисникам замка пересуватися від одного вікна бійниці до іншого не спускаючи на підлогу.

Після майже півторастолітнього володіння тампілієрами, відтоді, як вони впали в немилість, замок перейшов до іншого монашеського ордену – святого Антонія, згодом – до ордену св. Павла, а потім починається бурхливий, як і вся історія пізнього середньовіччя, кількавіковий відрізок, коли Середнє переходить із рук в руки різних господарів. У 15-16 століттях у місцевості розвивається виноградарство, яке славить селище й посьогодні. 1557 року володарі Середнього з роду Добо працею полонених турків видовблюють неподалік замку чотири кілометри винних підвалів, які нині належать винзаводу „Леанка” та стали популярною туристичною атракцією, ключовою точкою „Закарпатського винного шляху”. Під час австро-турецьких та австро-угорських війн 17-го століття замок переніс низку ударів, на початку 18-го століття вежа відіграє певну роль у війні угорських куруців та дворян під керівництвом Ференца ІІ Ракоці проти Габсбургів, і знов потерпає від бойових дій. У мирний час ремонтувати її чергові володарі Середнього не квапились, оскільки сувора оборонна башта не відповідала тогочасній архітектурній моді. При спробі реставраційних робіт вже за радянських часів (70-роки минулого століття) були знайдені сліди великої пожежі, яка нанесла башті найбільших втрат. На жаль, в подальшому реставраційних робіт практично не проводилося, окрім спорадичних розкопок.

До слова, “Орден Тамплієрів до Середнянського замку не має жодного стосунку. Їх претензії на нього абсолютно необґрунтовані. Це – міф", – стверджує завідувач відділу архітектури Закарпатського краєзнавчого музею Йосип Кобаль.
“Тамплієри дійсно жили у монастирі, однак не у замку. Хоча тепер приходять і кажуть віддати їм замок”, – розповів Йосип Кобаль. За його словами, перша згадка про замок у селищі Середнє датована початком 16 століття. “Водночас сучасні тамплієри стверджують, буцімто Орден після його вигнання з Франції у 1312 році переніс усі свої скарби до цієї фортеці. Про це мені сказав один із послідовників Ордену, який нещодавно відвідав Закарпаття", – зазначив Кобаль. Співробітник музею упевнений, що всі замки Закарпаття є національним надбанням. Інші ж історики відношення лицарів-монахів до пам’ятки не спростовують, відтак, залишимо це спірне питання професіоналам.

Нас має цікавити інше. Є архітектурна пам’ятка, є цікава історія про неї, є суспільний інтерес до теми тамплієрів (який, можливо, невдовзі схлине, як і будь-яка спекуляційна сенсація). І що з того має Середнє? Наприкінці літа мав нагоду наочно познайомитись з руїнами замку, про якй до того лише читав. Мандрували ми Закарпаттям разом із туристами з Білорусі та Санкт-Петербургу. І, чесне слово, відчули сором. Руїни зблизу виявились навіть більш вражаючими, ніж очікував – колосальні стіни, усі ознаки середньовічної твердині залишились попри усі історичні негаразди. Але що навколо? Сміття, бур’ян, сліди „активного відпочинку населення” у вигляді попелищ та пляшок під стінами вежі. До замку крізь кущі веде ледь протоптана доріжка. Ніякої інформації – таблички чи стенду – немає. Як це не схоже на відношення до історично цінних руїн у наших сусідів! Хіба так аж багато коштів треба селищній раді, аби власними зусиллями прокласти до вежі гідну доріжку, вичистити її від сміття та бур’янів, встановити поруч стильний інформаційний щит та смітник? А вже поруч доглянутої споруди не гріх відкрити й якійсь, знов таки, стильний (а не, як в нас повелося, аляповато-пластиковий) „питейний” заклад із сувенірами – на чому й заробляти гроші, допоки цікавість мас до загадкових тамплієрів не минула. І, звісно, варто вимагати, аби й держава розщедрилась на роботи з дослідження замку, консервацію стін, які повільно руйнуються, тощо.

Прикрашати видатні споруди національними та державними прапорами прийнято у всіх європейських країнах. І те, що цю традицію підхопила влада селища Середнє, варто привітати. Проте цього замало - середненько, м’яко кажучи. І тому наразі перед величезним синьо-жовтим прапором на тлі недоглянутої історичної пам’ятки доводиться червоніти.

* По матеріалам чудової статті Олега Супруненко на http://www.ua-reporter.com/


Гости не могут голосовать. Зарегистрируйтесь здесь или авторизируйтесь

-2 -1 0 +1 +2


Гости не могут комментировать. Зарегистрируйтесь здесь или авторизируйтесь
  Комментариев (1)
AlexUA, 2009-10-15 15:37:05 Оценка: 1
Большое спасибо за подробный рассказ об этом замке, тем более планирую там побывать зимой. Неплохо бы провести реконструкцию или хотя бы убрать мусор вокруг, нужно менять менталитет нашего народа. Увы.
Со всего света
Рекомендуем туры
Украина 8 дн. 4097 грн.
Чехия 6 дн. 18000 грн
Япония 9 дн. 10000 грн.
Разное 7 дн. 4500 грн
Украина 21 дн. 120 грн.
Япония 7 дн. 24339 грн
Азербайджан 7 дн. 426 грн.
Алжир 7 дн. 154 грн
Швейцария 14 дн. 0 грн.
Швейцария 10 дн. 0 грн
Все туры >>>
Объявления участников
graulis | 2017-12-08.
Предлагаю комфортное размещение в отдельных номерах - все полные "Люксы" ( комната,кухня,сан.узел - в каждом ) в небольшом частном гостевом доме, в Крыму - Алушта, с. Солнечногорское, с закрытой терри ... >>>
urbiset | 2017-07-19.
Агентство "Urbis et Orbis" организует: Все типы свадебных церемоний в Чехии , Италии , Австрии, Турции, Кипре, Доминиканской республике, венчание в Израиле: Гражданская и Юбилеи свадеб Православное и ... >>>
globallus | 2017-07-11.
Добрый день! Работаю переводчиком и медицинским координатором более 7-ми лет. Живу в Сеуле. Знание корейского – высший уровень, русский – родной язык. Опыт работы переводчиком в таких организациях, к ... >>>
17 фото Украина
Добавлено 16.12.2018 в 12.04
stas
28 фото Украина
Добавлено 14.12.2018 в 20.23
stas
12 фото Грузия
Добавлено 30.10.2018 в 08.12
stas
20 фото Украина
Добавлено 21.09.2018 в 21.21
vituniya
39 фото Украина
Добавлено 12.06.2018 в 15.45
stas
3 фото Нидерланды
Добавлено 04.06.2018 в 18.13
IraAkula
Подписка на рассылку
Ищу попутчика
Myko | 2017-08-07.
Мужчина из Украины ищет Мужчину для поездки в Ирак Дата выезда: 2017-08-17 ... >>>
PAA51 | 2017-07-28.
Мужчина из России ищет Женщину для поездки в Италию Дата выезда: 2017-11-28 ... >>>
Turlover | 2017-07-24.
Смешанная компания из Украины ищет Все равно кого для поездки в Вьетнам Дата выезда: 2017-09-17 ... >>>
Со всего света
bigmir)net TOP 100