Юргорден — легендарний острів музеїв Стокгольма: Швеция, Стокгольм, Юргорден, музеи, Скансен, "Васа", Юнибакен, экскурсия Швеция, музеи Стокгольма,

Главная / Блоги / Юргорден — легендарний острів музеїв Стокгольма
RSS-канал, экспорт блогов
Загалом Стокгольм справив враження королівського міста з нордичним характером. Великий собор, палаци вінценосної родини, нобелівські урочистості... Усе це вражає масштабами та розкішшю, все овіяне легендами та переказами — шведи дуже пишаються своїм королівським минулим і сьогоденням. На тлі цього «сурйозу» виділяється Юргорден — один із 14 островів Стокгольма. Цей куточок яскравими барвами та емоціями вирвав нас із доволі сірої тутешньої зими (виявляється, вона у скандинавській столиці практично «нульова» за температурою). Юргорден — острів музеїв. Три легендарні мені вдалося відвідати.

Фотоальбомы. Фото галерея. Любительское фото. Фото рассказы на TurMir.com

Экскурсия на Юргорден Фото. Фотографии: Экскурсия на Юргорден

Пепі, Карлсон і мумітролі

Першим на мене чекав «Юнібакен». Але хіба бувають такі веселі музеї? Тут усе рухається, змінюється, сміється і верещить від захвату. Бо те саме діється і в казках легендарної шведської письменниці Астрид Ліндгрен, яку не треба представляти тим, хто хоч колись був маленьким.
«Юнібакен» приймає 300 тисяч гостей за рік і вважається найкращим дитячим музеєм Швеції. Заснували цей заклад 1996 року, ще за життя «мами Карлсона» і за її безпосередньої участі. Астрид Ліндгрен мріяла про такий музей-парк не заради власного імені. Отож щодо мумітролів ми не помилилися — ці персонажі фінської письменниці Туве Янсон та інші істоти з творів різних авторів оселилися тут на «цілком законних підставах».

Перше, що ми побачили в «Юнібакені» після входу, це майдан Казок, де у власних будиночках мешкають улюблені дитячі герої, в тому числі кумедні та зворушливі мумітролі. Далі — станція «Віммербю». Чому станція — про це потім, а поки що — «станційна» виставка, присвячена, звісно ж, Астрид Ліндгрен: знімки з її особистих фотоальбомів, світові нагороди письменниці, листи шанувальників... Можете й ви залишити запис у Книзі відвідувачів — українська мова для Швеції все ще екзотика.
Тепер займаємо місця у казковому поїзді. Зрозуміли, чому була «станція»? Та тому, що через весь музей проходить Казкова залізниця! Вона веде у фантастичний світ крізь сміх і сльози, задоволення і страх... Ось хатинка Мадикен, ось Еміль підіймає замість прапора на флагшток свою сестру Іду, ось ви пропливаєте над дахами просто до квартири Карлсона... І не біда, що деякі персонажі не дуже знайомі з причини їхньої неперекладеності та «нерозкрученості» в Україні. Читати нам іще й читати! Зате поїзд несе мене, дорослу тьотю, просто в дитинство. Уявляю свою радість, якби потрапила би сюди разом зі своїми дітьми, коли вони були ще маленькі! В них ця радість іще попереду.

Подорож завершується у братів Левине Серце, які б'ються із драконом. Переводимо подих. І чому все пройшло так швидко, чому розповідь аудіогіда така «пунктирна»? До речі, аудіо- і деякі живі гіди у шведському дитячому королівстві розмовляють російською.
Після Казкового поїзда потрапляємо в будинок «найдужчої дівчинки у світі» — Пепі Довгапанчоха. Називається він «Вілла Віллекулла» — «Дім шкереберть». Діточки можуть тут робити все, що заманеться! Разом із Пепі (здається, дівчинка трохи подорослішала відтоді, як я читала про неї). Вони влаштовують справжній рейвах: бігають із поверху на поверх, міряють казковий одяг, катаються з гірки, граються на кухні Пепі, «скачуть» на її коняці... Руденька невсидюча хазяйка і справді дуже сильна — он як перетягує на канаті цілу юрбу клоунів!

Після забавлянок час підкріпитися. На це є ресторан — як тут кажуть, «для маленьких і великих животів». У ньому — чудова домашня випічка, солодощі, морозиво та не менш «апетитний» краєвид Стокгольма і морської затоки. Вечорами заклад перетворюється на банкетний зал для «трішечки старших».
Звичайно ж, це не все. У «Юнібакені» кожен наступний день не схожий на попередній. Тут щодня відбувається щось нове — таке як конкурси малюнків на обличчях, виставки дитячої творчості та інтерактивні ігри. А в театрі щодня йде нова вистава для малечі. Звісно, що цікавіше тим, хто знає шведську чи англійську мови.
А ось кому взагалі цікавіше в «Юнібакені» — дітям чи дорослим, — для мене це все ще запитання.

Музей затонулої слави

Даремно деякі серйозні татусі залишають мам і діточок на догляд Карлсону, а самі вирушають до музею корабля «Васа». Насправді, там і там цікаво всім.
Гордий королівський вітрильник обріс легендами, наче морськими черепашками. Бувши на свій час найбільшим у світі судном, одразу після спуску на воду він... затонув. І цьому присвячений цілий музей. Хоча не тільки цьому. Але все по черзі.
ПочатокXVII століття. Шведський король Густав II Адольф виголосив свою сакраментальну фразу: «Після Бога головна гарантія існування королівства — це флот». І ось 1625 року три сотні робітників почали трудитися над амбіційною мрією свого монарха — кораблем, найбільшим в історії вітрильного флоту. Були завезені тонни цінного кедрового дерева, залучені всі столичні арсенали та верфі. За втіленням проекту зі страхом і трепетом спостерігала вся Європа.

Через три роки настав великий день. Перед очима тисяч глядачів, що юрмилися на набережній Стокгольма, постало диво морських технологій та гордість короля — фрегат із 50-метровою щоглою, 64-ма гарматами та сотнею позолочених статуй. Гігантське судно зійшло на воду, тріумфально подолало 1300 метрів і, тільки-но як слід напнулися вітрила, похилилось і затонуло разом з усім добром та екіпажем.

Неймовірна звістка застала короля Густава І у Пруссії, під час воєнних дій. Монарх не тямився від люті й ганьби. Почалися дізнання з жорстокими тортурами, які так і не дали жодних відомостей про причини та винуватців невдачі. Натомість виникло безліч домислів і легенд. Вони й досі замінюють достовірну інформацію,
Та справжньою легендою шведської наполегливості стала історія підняття й реставрації«Васи». Їй, власне, і присвячена більша частина нинішньої експозиції.
Спроби дістати корабель із моря повторювалися століттями. Нарешті, аж 1956 року археолог-аматор знайшов «Васу» на дні. Долучилися спонсори та громадськість, і в 1961-му Стокгольм знову побачив своє велике дітище. Наступні 20 років пішли на реставрацію та убезпечення дерев'яного корабля від руйнування.
Він пролежав на дні 333 роки. А тепер всяк охочий може оглянути грізного колоса від стерна до клотика.

Навіть після славнозвісних поромів «Вікінг-лайн» у порту Стокгольма мене здивували масштаби «плавучої фортеці», не кажучи вже про красу та розкіш її оздоблення, до деталей відтворену кількасотрічну обстановку. Особливо вражає вигляд корабля із сьомого поверху музею. А на нижньому рівні моторошно дивляться на відвідувачів відтворені судмедекспертами маски з облич потонулих моряків — здається, вони ось-ось закліпають очима...
Туди діточкам не обов'язково, а ось закутки корабля-велетня, старовинні підзорні труби, гармати — все це викликає у них буквально зачарування. Обережно, руками не чіпати!
Скансен усіх скансенів

І третя легенда острова Юргорден — це Скансен. Так, слово пишеться з великої літери, хоча скансенами називають музеї просто неба в усьому світі. Але стокгольмський тим-то й цікавий, що він — найперший і дав назву всім іншим, як фірма «Ксерокс» — копіювальним апаратам. А взагалі Скансеном колись називався просто пагорб, на якому зараз розкинувся музей.

Дорослим і малим відвідувачам варто знати ще одне наймення — Артур Хазеліус. Цей пристрасний колекціонер понад століття тому придумав і створив Скансен. На ідею його наштовхнули хвилі масової еміграції зі Швеції до Америки. В країні, мов гриби, росли заводи і занепадали села. Тисячі покинутих разом зі скарбом осель ніби просили зберегти їх як пам'ять про давній життєвий лад, про напрацьоване століттями, про досвід, яким так дорожать раціональні шведи.

І ось 1891 року відкрився унікальний у своєму роді музей. Відтоді пошукові роботи не припинялися, й нині тут можна оглянути понад півтори сотні будівель. Щиро кажучи, я сподівалася побачити прототип музею народної архітектури та побуту під Києвом. Аж ні. Тут до огляду представлено не лише церкви, житла та сільськогосподарський реманент, а й старовинну типографію, банківське відділення, найрізноманітніші майстерні, поміщицьку садибу, навіть знаряддя для публічних покарань... Усе це — реалії сільського життя півторастолітньої давнини, причому не відтворені, а цілком оригінальні, дбайливо перенесені сюди із різних частин країни. Деякі експонати походять аж із середньовіччя. Мене дуже вразили рунічні камені — щось на зразок межових знаків чи обелісків із філігранно витесаними на них, сплетеними між собою, ніби кільця змія, стародавніми письменами — рунами. Відразу пригадався скандинавський епос «Калевала» та «Володар перснів» Толкіна.

А найцікавіше — що весь Скансен живий, його будинки і майстерні діють, як і півтора століття тому. В пекарні нас пригостили запашними, щойно з печі, булочками, у гребінцевій майстерні запропонували відповідний «натурпродукт» зі щойно обробленого рогу, а в склодувній — ми спостерігали за виготовленням симпатичних вазочок, одну з яких я купила собі на пам'ять — іще теплою.

Ми не застали у Скансені народного свята, але, кажуть, вони відбуваються тут мало не через день. Зате побачили встановлену на почесному місці Травневу жердину із зірками та фігурками людей — до свята Середини літа її клечають зеленню та квітами. Тільки чому жердина травнева, а Середину літа шведи асоціюють із нашим святом Івана Купала?
Зрештою стежки живого музею привели до... зоопарку. Виявляється, від самого початку Хазеліус збирався показувати північну фауну, а вже потім дійшло до людей. Тут можна побачити усіляких полярних оленів і тюленів, лосів і рисей. І не лише побачити, а й погратися з ними! Ось де діткам подобається найдужче. Ба ні, не найдужче, бо поруч улітку відкривають ще й Малий Скансен — окремий зоопарк, де весело бавляться дитинчата тварин: козенятка, каченятка, кошенятка...

Скансеном скансенів можна блукати хоч тиждень. Але не пропустіть дому господаря — «Будинку Хазеліуса», віддайте шану засновникові. Споруда перевезена сюди зі Стокгольма, саме тут 1833 року народився колекціонер. Будинок може служити таким собі зрізом життя заможного городянина. Яскраві штори, поліровані меблі, рельєфні бордюри були для середини XIX століття новинками. У меморіальній кімнаті самого Хазеліуса — обстановка та особисті речі господаря.
Побувавши в гостях у легенди світового музейництва, я раптом провела паралелі з «Юнібакеном», славно-сумнозвісним «Васою» і подумала — чому в цій Швеції все настільки збережене?

І пригадався слоган одного зовсім не музейного шведського бренду: «Зроблено з розумом!».Гости не могут голосовать. Зарегистрируйтесь здесь или авторизируйтесь

-2 -1 0 +1 +2


Гости не могут комментировать. Зарегистрируйтесь здесь или авторизируйтесь
  Комментариев (0)
Со всего света
Рекомендуем туры
Украина 7 дн. 2600 грн.
Чехия 6 дн. 18000 грн
Япония 9 дн. 10000 грн.
Разное 7 дн. 4500 грн
Украина 21 дн. 120 грн.
Япония 7 дн. 24339 грн
Азербайджан 7 дн. 426 грн.
Алжир 7 дн. 154 грн
Швейцария 14 дн. 0 грн.
Швейцария 10 дн. 0 грн
Все туры >>>
Объявления участников
graulis | 2017-12-08.
Предлагаю комфортное размещение в отдельных номерах - все полные "Люксы" ( комната,кухня,сан.узел - в каждом ) в небольшом частном гостевом доме, в Крыму - Алушта, с. Солнечногорское, с закрытой терри ... >>>
urbiset | 2017-07-19.
Агентство "Urbis et Orbis" организует: Все типы свадебных церемоний в Чехии , Италии , Австрии, Турции, Кипре, Доминиканской республике, венчание в Израиле: Гражданская и Юбилеи свадеб Православное и ... >>>
globallus | 2017-07-11.
Добрый день! Работаю переводчиком и медицинским координатором более 7-ми лет. Живу в Сеуле. Знание корейского – высший уровень, русский – родной язык. Опыт работы переводчиком в таких организациях, к ... >>>
4 фото Украина
Добавлено 20.07.2019 в 02.35
Yuliana
17 фото Украина
Добавлено 16.12.2018 в 12.04
stas
28 фото Украина
Добавлено 14.12.2018 в 20.23
stas
12 фото Грузия
Добавлено 30.10.2018 в 08.12
stas
20 фото Украина
Добавлено 21.09.2018 в 21.21
vituniya
39 фото Украина
Добавлено 12.06.2018 в 15.45
stas
Подписка на рассылку
Ищу попутчика
Myko | 2017-08-07.
Мужчина из Украины ищет Мужчину для поездки в Ирак Дата выезда: 2017-08-17 ... >>>
PAA51 | 2017-07-28.
Мужчина из России ищет Женщину для поездки в Италию Дата выезда: 2017-11-28 ... >>>
Turlover | 2017-07-24.
Смешанная компания из Украины ищет Все равно кого для поездки в Вьетнам Дата выезда: 2017-09-17 ... >>>
Со всего света
bigmir)net TOP 100