Гондурас, Невеличка подорож да стародавнього міста Копан: Гондурас, Копан, відпочинок Гондурас, тур Гондурас, екскурсія, місто Копан, стародавні міста,

Главная / Блоги / Гондурас. Невеличка подорож да стародавнього міста Копан
RSS-канал, экспорт блогов
Стародавнє місто Копан знаходилося на крайньому сході світу майя, у сучасному Гондурасі. І якщо мексиканський Теотіуакан називають «Нью-Йорком Месоамерики», то Копан — її «Париж», культурний центр і законодавець мод.

Гондурас Фото. Фотографии Гондураса. Фото альбомы Гондураса

Неширока річка Копан здається сонною, але насправді має власний норов. Вона іноді демонструє його, розливаючись і змінюючи річище. Під час однієї з таких змін і підмило стародавній копанський «Акрополь». На місці чималого шмату руїн утворився великий Яр. Межі долини окреслені крутими горами з вершинами до 900 метрів. У давнину чотири найвищі з них (відомі давні назви лише двох — гора Папуги і гора Горлиці) вважалися головними богами — покровителями міста, «чотирма владарями».
Природа створила в долині для людей справжній рай: м'який клімат, удосталь води, родючі грунти. І зараз місцеві землероби збирають до чотирьох урожаїв маїсу. Не випадково предки майя оселилися в цій місцині ще близько 1000 року до н. є. Називали вони її Хуш-Вітік.

Гондурас Фото. Фотографии Гондураса: Гондурас. Екскурсія до стародавнього міста Копан

Мабуть, жоден відвідувач Копана не обминає увагою величезну кубоподібну каменюку біля підніжжя однієї з двох найбільших пірамід міста — «Храму 26». На верхній грані брили зроблено напис, а на бічних зображено шістнадцять пишно вбраних чоловіків, кожен із яких сидить на ієрогліфі. Довго вважалося, що це «астрономічний конгрес», на якому жерці обговорюють календарні проблеми. Але насправді то шістнадцять царів Копана. Починає їхній ряд чоловік із доволі своєрідною зовнішністю: навколо очей у нього витатуйовано чи намальовано великі кільця, а головний убір містить зображення птаха з рисами папуги й кецаля. Угорі написано, що звали цього чоловіка Йаш К'ук' Моо («Зелений Кецаль-Папуга»), що у вересні 426 року він одержав знаки царської влади у місцевості Вітенаах, а в лютому 427 року прибув до Хуш-Вітіку.

Вітенаахом майя називали величезне місто Теотіуакан у Мексиці, за півтори тисячі кілометрів звідси. Йаш К'ук' Моо вважали тамтешнім уродженцем. Але вивчення написів і хімічного складу його імовірних решток показали, що цей правитель — із міста Хуш-Віца у теперішньому Белізі. А в Теотіуакан він явився, вочевидь, по підтримку в підкоренні долини Копан. І кампанія йому вдалася. Щоправда, Йаш К'ук' Моо царював у Копані недовго: помер не більше ніж через десять років.
Місце поховання Йаш К'ук' Моо та створена ним за 80 метрів ще одна платформа у стилі Центральної Мексики стали центрами будівництва в Хуш-Вітіку. Стародавні майя, як і багато інших народів давнини, вважали, що певні місця мають особливі магічні властивості, й зводили на них споруди одна над іншою. В Копані такого правила дотримувались особливо послідовно: над могилою засновника династії за майже чотириста років нові будівлі зводилися принаймні чотири рази, над іншою збудованою ним платформою — шість разів. Як наслідок, громадський центр стародавнього Копана, так званий «Акрополь», вийшов компактним — 200 на 220 метрів.

Перші надбудови над спорудами Йаш К'ук' Моо здійснив уже його наступник. Батькову могилу він двічі накривав пірамідами, а над північнішою платформою збудував більшу. На ній 441 року облаштував дивну і страшну схованку, названу археологами «Мотмот». На поверхні платформи вирито подобу печери, до якої кинуто розчленоване жіноче тіло, три чоловічі голови, численних убитих тварин, птахів, ртуть, шматки кварцу й нефриту, кам'яні дзеркала. Яму закрито великим круглим каменем, на якому зображено правителя, що поштиво вислуховує душу померлого батька.

Через 120 років над могилою засновника царського роду збудували нову піраміду. На її вершині створили архітектурне диво, якому дослідники дали ніжне ім'я «Розаліла» — «Трояндовий кущ». Це споруда зі складним триярусним силуетом, її стіни майже суцільно вкриті ліпленими рельєфами, пофарбованими в біле, червоне, зелене та жовте. Тож «Розаліла» справляє враження скоріше вишуканого витвору декоративно-прикладного мистецтва, ніж будівлі. Товстий шар кіптяви всередині свідчить, що під час обрядів там спалювали величезну кількість курінь. Клуби диму створювали ілюзію руху рельєфних масок і фігур. Таке собі стародавнє кіно...
«Розаліла» залишається на своєму місці у глибині пізнішої піраміди. Скласти повне враження про неї можна зі зменшеної копії, що прикрашає копанський музей.

Неподалік від копанського «Акрополя» знаходиться простора Велика площа. На ній, одна за одною, мов крокуючи урочистою ходою, вишикувалися понад півдюжини кам'яних скульптур. В об'ємних композиціях сміливо і гармонійно поєднуються рослинні, тваринні, геометричні елементи, фігури людей і надприродних істот. Деякі зображують чоловічі постаті у пишному вбранні майянських царів. Якщо ж уважніше вдивитися, в усіх — обличчя однієї й тієї ж особи, тільки у різному віці. Ось це тендітний юнак, майже підліток, ось уже зрілий муж із трохи втомленим виразом обличчя й нарешті, бачимо його старцем із широкою бородою. Це справді одна й та сама людина — тринадцятий копанський цар із династії Моо — Вашаклахуун Убаах К'авііль («Вісімнадцять Тіл Бога Грози»). Він сів на трон у липні 695 року. Його батько зміцнив царство, чим сповна скористався нащадок.

Вашаклахуун Убаах К'авііль залишив величезну кількість пам'яток. Лише стел знайдено дев'ять. А головне — саме за цього правителя стиль скульптури Копана набув того безмежно вільного буяння досконалих форм, яке й забезпечило всесвітню славу місту. Близько 710 року дві головні шпанські святині отримали нові кам'яні «футляри»: над похованням родоначальника династії здійнялася нова висока піраміда, що турботливо сховала прекрасну «Розалілу». Схожа з'явилась і на місці «Мотмота». Цю будівлю («Храм 26») прикрасила незвична конструкція — Ієрогліфічні сходи з величезним написом.
Через п'ять років до «Храму 26» прибудували високу піраміду «Храм 22». Вхід туди оздобили як модель Всесвіту: тіло двоголового космічного ящера, що символізує небо, підтримують чотири «старі боги», які, у свою чергу, сидять на символах нижнього, загробного світу. Ця скульптура — серед найвидатніших творів майя.
А ще 738 року на північ від «Храму 26» з'явився новий майданчик для гри у м'яч, один із найбільших та найгарніших.

За Вашаклахуун Убаах К'авііля змінився і зміст написів. До того автори вважали, що єдиним заняттям, гідним владарів міста, є участь в урочистих ритуалах, зведення споруд на честь предків і богів. Після Вашаклахуун Убаах К'авііля вони мали опікуватись і земними справами: нападати на сусідів, захоплювати бранців, укладати союзи. Невідомо, які глибинні причини стояли за цими змінами, але правителя вони характеризують як людину незакостенілу. Тим більш несправедливою здається жорстока доля, що його спіткала.
У ті часи в залежності від Копана перебувало досить незначне місто Кірігуа. Взаємини з тамтешнім володарем геть зіпсувалися. Дійшло до воєнного протистояння. Видатний будівничий, Вашаклахуун Убаах К'авііль виявився поганим полководцем. Наприкінці квітня 738 року копанське військо зазнало нищівної поразки. А через шість днів полоненому Вашаклахуун Убаах К'авіілю відтяли голову. Нещасного царя поховали у ворожому Кірігуа.

Поразка завдала Копанові тяжкого удару: держава, ймовірно, зазнала територіальних утрат, за наступні 17 років у місті не споруджено жодної будівлі чи монументальної пам'ятки. Відродження настало за К'ак' Йіпйах Чан К'авііля, який воцарився 749 року. Найбільшою справою його правління стала чергова перебудова «Храму 26» та його Ієрогліфічних сходів. Вони збільшилися майже удвічі — мали 72 сходинки, близько 21 метра заввишки та близько 8 метрів завширшки. Посеред сходових маршів через певні проміжки розташовані сидячі скульптури копанських царів. На широких балюстрадах із боків були зображення зміїв і птахів, а біля підніжжя — великий кам'яний вівтар у вигляді зміїної голови. Ієрогліфів у написі понад 2200, це найбільший відомий текст майя. На жаль, у XIX столітті Ієрогліфічні сходи обвалилися, на місці лишилися тільки 30 із них. Із решти більшу частину поновлено, але в переплутаному порядку. Втім, загальний зміст напису зрозумілий — це офіційний виклад історії міста з прадавніх часів до середини VIII століття. Виставлений на загальний огляд, він прославляв царську династію, применшуючи гостроту поразки 738 року та її наслідки. Перед Ієрогліфічними сходами встановлено стелу зі скульптурним портретом їхнього будівничого — одну з найдосконаліших пам'яток монументальної пластики майя. Це той рідкісний у світовій історії випадок, коли автор увічнений поруч із творінням, а не залишений «невідомим».

763 року престол у Хуш-Вітіку посів Йаш Пасах Чан Йопаат. Батько нового царя ніколи не правив, його мати була чужоземкою — імовірно, з мексиканського Паленке. Царем він став іще в дитинстві. За його правління споруди копанського «Акрополя» підносилися над рівнем ріки Копан на 40 метрів, їх було видно майже на всю долину. Чотири його найбільші споруди («Храми 16,26,22 та 11») утворювали в плані великий, неправильної форми хрест. Сполучені між собою платформами, оточені меншими спорудами будівлі «Акрополя» виглядали, як монолітне гірське пасмо, перерізане ущелинами-дворами, що якимось дивом здійнялося посеред річкової долини.

Та попри зовнішні ознаки процвітання, Копанська долина переживала глибоку кризу. Ліси ось уже століття як були винищені, благодатні землі виснажилися, річки обміліли. З року в рік падали врожаї. Недоїдання стало майже повсюдним, а дитяча смертність набула жахливих масштабів. Епідемії не милували ні селян, ні знаті.
На цьому тлі будівельна та ритуальна метушня може здатися «бенкетом серед моровиці». Та це не так. Не маючи змоги реально впливати на причини лих, копанська верхівка звернулася до магії — цілком ефективного засобу, з тогочасного погляду. Йаш Пасах, мабуть, щиро вважав, що будівництво храмів і вівтарів поліпшить становище. Проте величезні зусилля, витрачені на це, лише поглибили занепад. А натомість можна було, скажімо, освоювати нові землі за межами Копанської долини...

На створеній у травні 820 року кам'яній колоні, пізніше виламаній зі свого місця, бачимо останнє прижиттєве зображення правителя: хирлява, зіщулена, згорблена, облисіла стареча постать зі жмутками рідкої бороди — водночас жалюгідна і зворушлива. Безжальний образ занепаду колись блискучої влади.
Спадкоємець старого царя Укіт Ток' замовив був черговий вівтар зі сценою отримання знаків влади від предків. Скульптор зробив його лицевий бік, де молодий цар отримував жезл, намітив обриси фігур на звороті... Проте не завершив роботи. Царство Хуш-Вітік перестало існувати. Його історія обірвалася на півслові.

А більше ніж через тисячу років по тому, у 1839-му, прибулець з іншого світу, повноважний представник США при уряді Федерації Центральної Америки (існувала й така держава) Джон Ллойд Стивенс, який за 50 доларів купив руїни Копана у місцевого землевласника, написав слова, що звучать схвильованою епітафією зниклому місту: «Воно лежало перед нами, як розбитий корабель у глибині океану, його щогли зламано, його назву стерто, його команда загинула, і ніхто не скаже, звідки він ішов, кому належав, як довго тривала його подорож і що спричинило його загибель...»Стародавнє місто Копан знаходилося на крайньому сході світу майя, у сучасному Гондурасі. І якщо мексиканський Теотіуакан називають «Нью-Йорком Месоамерики», то Копан — її «Париж», культурний центр і законодавець мод.

Доречі, сьогодні побачила на цьому сайті чудовий каталог-путівник по всім містам світу, «Города и Курорты Мира» можливо, і вам буде цікаво, дивіться на сторінці http://gorods.turmir.com/  … і далі по всіх країнах


Гости не могут голосовать. Зарегистрируйтесь здесь или авторизируйтесь

-2 -1 0 +1 +2


Гости не могут комментировать. Зарегистрируйтесь здесь или авторизируйтесь
  Комментариев (0)
Со всего света
Рекомендуем туры
Украина 8 дн. 4097 грн.
Чехия 6 дн. 18000 грн
Япония 9 дн. 10000 грн.
Разное 7 дн. 4500 грн
Украина 21 дн. 120 грн.
Япония 7 дн. 24339 грн
Азербайджан 7 дн. 426 грн.
Алжир 7 дн. 154 грн
Швейцария 14 дн. 0 грн.
Швейцария 10 дн. 0 грн
Все туры >>>
Объявления участников
graulis | 2017-12-08.
Предлагаю комфортное размещение в отдельных номерах - все полные "Люксы" ( комната,кухня,сан.узел - в каждом ) в небольшом частном гостевом доме, в Крыму - Алушта, с. Солнечногорское, с закрытой терри ... >>>
urbiset | 2017-07-19.
Агентство "Urbis et Orbis" организует: Все типы свадебных церемоний в Чехии , Италии , Австрии, Турции, Кипре, Доминиканской республике, венчание в Израиле: Гражданская и Юбилеи свадеб Православное и ... >>>
globallus | 2017-07-11.
Добрый день! Работаю переводчиком и медицинским координатором более 7-ми лет. Живу в Сеуле. Знание корейского – высший уровень, русский – родной язык. Опыт работы переводчиком в таких организациях, к ... >>>
4 фото Украина
Добавлено 20.07.2019 в 02.35
Yuliana
17 фото Украина
Добавлено 16.12.2018 в 12.04
stas
28 фото Украина
Добавлено 14.12.2018 в 20.23
stas
12 фото Грузия
Добавлено 30.10.2018 в 08.12
stas
20 фото Украина
Добавлено 21.09.2018 в 21.21
vituniya
39 фото Украина
Добавлено 12.06.2018 в 15.45
stas
Подписка на рассылку
Ищу попутчика
Myko | 2017-08-07.
Мужчина из Украины ищет Мужчину для поездки в Ирак Дата выезда: 2017-08-17 ... >>>
PAA51 | 2017-07-28.
Мужчина из России ищет Женщину для поездки в Италию Дата выезда: 2017-11-28 ... >>>
Turlover | 2017-07-24.
Смешанная компания из Украины ищет Все равно кого для поездки в Вьетнам Дата выезда: 2017-09-17 ... >>>
Со всего света
bigmir)net TOP 100